عضو شوید !

ما در تیم امرن همه در تلاش هستیم که بهترین اطلاعات را در اختیار شما و تمام مشتریان خود بگذاریم شما میتوانید با عضویت در سایت ما از به روزترین اطلاعات آگاهی کال داشته باشید !

اخبار داغ

پست وبلاگ

PLC های CP1E
Omron
امرن-برند, مقاله

PLC های CP1E 

معرفی CP1E و قابلیت های کلی آن

PLC های CP1E پایه ای ترین سری از سری کامپکت PLC های شرکت امرن است که با وجود امکانات بسیاری که در اختیار مصرف کننده قرار می دهد، بسیار مقرون به صرفه بوده و می توان گفت در حال حاضر از لحاظ هزینه مناسب ترین سری از PLC های امرن همراه با کاربردهای فراوان می باشد. از امکانات مهم CP1E می توان به قابلیت ارتقا و توسعه (Expandability) با استفاده از کارت های مختلف برای ورودی و خروجی های آنالوگ و کنترل دما اشاره کرد. همچنین دارای کاربری آسان و قابل استفاده در اکثر کاربردهای صنعتی می باشد.

 

CP1E

دو سری کلی از CP1E

 • مدل پایه ای سری E: مقرون به صرفه و کاربری آسان با قابلیت های اساسی
 • مدل کاربردی سری N : ترمینال قابل برنامه ریزی، کنترل موقعیت و اتصال اینورتر

CP1E برای کاهش بیشتر هزینه ها به شما اجازه می دهد تا واحد پردازنده بهینه را از بین مدل های پایه نوع E یا مدل های كاربردی نوع N انتخاب كنید. مدل های کاربردی با شمارنده های پرسرعت، خروجی های پالس و یک پورت سریال توکار (built-in) تجهیز شده اند. علاوه بر این، با استفاده از واحد توسعه (Expansion Unit) و بورد انتخابی (Option Board) می توانید طیف وسیعی از دستگاه ها را کنترل کنید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

CP1E
آپشن بورد و واحد های توسعه مربوط به سری CP1E

قابلیت ها و امکانات سری CP1E

مرور کلی قابلیت ها و امکانات سری CP1E

سری CP1E تمام قابلیت های مورد نیاز شما برای کنترل برنامه های نسبتاً ساده، از جمله قابلیت موقعیت یابی عالی را فراهم می کند. قابلیت های CP1E به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • سری CP1E جدید با قابلیت های:
  • تقسیم بندی پردازنده ها با سه پورت داخلی توکار: USB، RS-232C و RS-485.
  • کاهش 20 میلی متری عمق واحدهای پردازنده در حالت اتصال کابل RS-232C. (در سری های N30/40/60S(1))
 • اتصال آسان به کامپیوتر با استفاده از کابل های USB موجود در بازار.
 • اضافه کردن ورودی و خروجی دیجیتال، آنالوگ و ورودی دما در سری های E30/40/60(S)، N30/40/60(S¨) و NA20.
 • وقفه های ورودی
 • عملکرد شمارنده با سرعت کاملا بالا
 • کنترل پالس همه کاره برای خروجی ترانزیستور برای سری های N14/20/30/40/60(S¨) و NA20.
 • خروجی های PWM برای خروجی ترانزیستور برای سری های N14/20/30/40/60(S¨) و NA20.
 • نصب آپشن بورد سریال، آپشن بورد اترنت و آپشن بورد آنالوگ به N30/40/60 و NA20.
 • ورودی/خروجی آنالوگ داخلی، دو ورودی و یک خروجی، برای واحدهای پردازنده نوع NA.

 

ساختار کلی کدهای سری CP1E به چه صورت است؟

 

CP1E - کدهای خاص

* لزوماً همه مدل هایی که می توانند با استفاده از ساختار بالا تعریف شوند تولید نمی شوند.

* انتخاب بین خروجی ترانزیستوری sink و source: انتخاب بین سینک و سورس با توجه به نوع دستگاه متصل و مسیر جریان آن تعیین می شود. در واقع در حالتی که جریان از سمت دستگاه به سمت خروجی PLC باشد نوع sink و در حالت عکس نوع source را انتخاب می کنیم. در حالت sink نوع ترانزیستور به صورت NPN و در حالت source به صورت PNP می باشد. برای کارکرد درست مدار باید سمت دستگاه مصرف کننده برعکس ترانزیستورهای سمت PLC وجود داشته باشند تا مسیر جریان برقرار شود.

برخی از ویژگی های پردازنده CP1E

توصیف برخی از ویژگی های پردازنده CP1E

 1. کابل اتصال USB (همه مدل ها)

همه مدل های CP1E از کابل های USB موجود در بازار با پورت پریفرال برای اتصال به کامپیوتر و نرم افزار برنامه نویسی استفاده می کنند. با توجه به این موضوع بدون نیاز به کابل های تبدیل USB یا کابل های خاص، اتصال راحت تر و هزینه کابل پایین خواهد بود.

CP1E

 1. عمق کم CP1E (سری جدید)

عمق CPUهای سری جدید CP1E در حالت متصل بودن کابل RS-232C، 20 میلی متر نسبت به مدل های معمولی کاهش یافته است. همچنین 6 میلی متر باریکتر از نوع معمولی بدون اتصال کابل است.

CP1E

 1. خروجی های پالس (مدل های دارای خروجی ترانزیستور)

دو خروجی پالس 100 کیلوهرتز برای کنترل دقیق موقعیت در مدل های دارای خروجی ترانزیستور تعبیه شده است.

CP1E

 1. شمارنده های پرسرعت

در مدل های کاربردی با استفاده از دو شمارنده پرسرعت 100 کیلوهرتز و چهار شمارنده 10 کیلو هرتز، می توانید چندین محور را با یک PLC کنترل کنید. مدل های پایه ای به شش شمارنده پر سرعت تک فاز 10 کیلوهرتز، مجهز هستند.

CP1E

 

 1. پشتیبانی از پروتکل Modbus-RTU

با استفاده از این پروتکل و از طریق RS-485 می توانید سرعت های اینورتر را تعیین کنید.

CP1E

 

 1. کنترل ورودی/خروجی آنالوگ

با نصب یک آپشن بورد آنالوگ می توانید حداکثر تا 4 ورودی و خروجی آنالوگ و با اتصال واحدهای توسعه می توانید حداکثر تا 24 ورودی و خروجی آنالوگ با دقت بالا با رزولوشن 12000/1 اضافه کنید.

CP1E

 1. کنترل دما

ترکیب کارت ورودی دما با دستورالعمل های PID در سری CP1E امکان کنترل دما را فراهم می کند. به عنوان مثال با استفاده از کارت آپشن CP1W-TS004 حداکثر تا 12 ورودی ترموکوپل در هر واحد می توان کنترل کرد.

CP1E

همچنین کارت CP1W-TS003 دارای دو نوع ورودی است که می تواند برای ورودی سنسور دما و آنالوگ استفاده شود. همانطور که می بینیم با استفاده از این آپشن بورد تنها با یک کارت می توان هم ورودی سنسور دما و هم ورودی آنالوگ داشت.

CP1E

 1. لینک کردن PLC به صورت سریال

هنگام کنترل یک نوع دستگاه خاص با چندین CP1E-N، می توانید داده ها را تا 10 کلمه (word) بین حداکثر 9 پردازنده CP1E-N لینک کنید.

CP1E

 

 1. ارتباط اترنت (CP1E-N/NA)

با استفاده از یک آپشن بورد CP1W-CIF41 می توانید نظارت و برنامه نویسی را با نرم افزار CX-Programmer انجام دهید یا از طریق اترنت با یک کامپیوتر میزبان ارتباط برقرار کنید. (فقط عملکرد سرور)

CP1E

ویژگی های ساده و کاربردی نرم افزار

در همه مدل های PLC امرن می توان در هنگام برنامه نویسی از قابلیت ورودی هوشمند برای سادگی کار و سرعت بالا استفاده کرد.

 1. دستورالعمل های پیشنهادی

وقتی در پنجره Ladder Editor شروع به تایپ دستورالعمل از صفحه کلید می کنید، دستورالعمل های پیشنهادی نمایش داده می شوند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که دستورالعمل ها را از لیست برای ورود انتخاب کنید، و نیاز نیست کل دستور را به خاطر داشته باشید.

CP1E
 1. آدرس دهی هوشمند

آدرس خط بعدی، شامل بیت های ورودی و بیت های خروجی، یک عدد نسبت به خط قبل افزایش می یابد و به عنوان پیش فرض نمایش داده می شود. این ویژگی امکان ورود آدرس های متوالی را به راحتی فراهم می کند.

CP1E
 1. درج خودکار خطوط اتصال

با عملکرد درج خودکار خطوط اتصال، اتصالات لازم به طور خودکار بر اساس موقعیت مکان نما اضافه می شود.

CP1E
 1. کپی کردن دستورات با آدرس دهی دلخواه

برای ایجاد گروه مشابه از دستورالعمل های نردبانی و استفاده مجدد از آن به سادگی با استفاده از عملکرد کپی، می توان دستورالعمل ها را مجددا استفاده کرد. در این حالت آدرس ها را به طور دلخواه با وارد کردن یک آفست می توان تعریف نمود.

CP1E
 1. نمایش منوی بصری

یک ساختار منوی طراحی شده بصری که با نگاه به منو و بدون مراجعه به کتابچه راهنما، می توانید کل سیستم را به راحتی مشاهده کنید.

CP1E

جهت خرید یا اطلاعات بیشتر راجع به سنسور میتوانید به صفحه  CP1E مراجعه کنید همچنین میتوانید برای مشاهده دیگر PLC های سری CP1 و یا دیگر PLCهای امرن به صفحات مربوطه مراجعه نمایید.

دیگر محصولات امرن

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *