عضو شوید !

ما در تیم امرن همه در تلاش هستیم که بهترین اطلاعات را در اختیار شما و تمام مشتریان خود بگذاریم شما میتوانید با عضویت در سایت ما از به روزترین اطلاعات آگاهی کال داشته باشید !

اخبار داغ

پست وبلاگ

CJ Communication Units
Omron
امرن-برند, مقاله

CJ Communication Units 

کارت های ارتباطی سری CJ

 1. معرفی کارت های ارتباطی سری CJ1W و قابلیت های کلی آن

کارت های ارتباطی سری CJ، هم رابط های شبکه باز استاندارد و هم لینک های شبکه پرسرعت و به صرفه را ارائه می دهد. با استفاده از لینک های سریال یا اترنت، یا با استفاده از شبکه controller Link، لینک های داده بین PLCها و سیستم های اطلاعاتی سطح بالاتر ایجاد می شود.

امرن از دو شبکه اصلی سطح فیلدِ DeviceNet و PROFIBUS-DP پشتیبانی می کند. برای ورودی و خروجی با سرعت بالا، CompoBus/S متعلق به امرن سهولت نصب بی نظیری را ارائه می دهد. ارتباطات سریال و CAN که به طور کامل توسط کاربر قابل تنظیم است، می تواند برای رقابت با انواع مختلف پروتکل های کاربردهای خاص استفاده شود.

به طور کلی می توان گفت کارت های ارتباطی سری CJ برای هرگونه ارتباطی، باز است.

CJ Communication Units
 1. دسته بندی کارت های ارتباطی CJ1W براساس نوع پروتکل ارتباطی

کارت های ارتباطی سری CJ انواع مختلفی دارند، که در یک دسته بندی کلی براساس نوع پروتکل ارتباطی شان به 12 دسته زیر تقسیم می شوند:

 • کارت های سری CLK: برای ارتباط تحت پروتکل Controller Link
 • کارت های سری CORT: برای ارتباط تحت پروتکل CAN
 • کارت های سری CRM: برای ارتباط تحت پروتکل CompoNet Master
 • کارت های سری DRM: برای ارتباط تحت پروتکل DeviceNet Master/Slave
 • کارت های سری ECT: برای ارتباط تحت پروتکل EtherCAT Slave
 • کارت های سری EIP: برای ارتباط تحت پروتکل EtherNet/IP، Ethernet TCP/IP
 • کارت های سری ETN: برای ارتباط تحت پروتکل Ethernet TCP/IP
 • کارت های سری PNT: برای ارتباط تحت پروتکل PROFINET Master
 • کارت های سری PRM: برای ارتباط تحت پروتکل PROFIBUS DP Master
 • کارت های سری PRT: برای ارتباط تحت پروتکل PROFIBUS DP Slave
 • کارت های سری SCU: برای ارتباط تحت پروتکل MODBUS و ارتباط سریال
 • کارت های سری SRM: برای ارتباط تحت پروتکل CompoBus/S Master
 1. معرفی اجمالی کارت های ارتباطی CJ1W بر اساس نوع پروتکل

1.3. CJ1W-CLK (واحدهای Controller Link)

Controller Link یک شبکه FA است که می تواند مقدار زیادی داده را به راحتی و با سرعت بالا، ارسال و دریافت کند. FA مخفف کلمه Factory Automation یا اتوماسیون کارخانه است. در واقع به زبان ساده یک شبکه FA اتصال چندین PLC به یکدیگر و نحوه ارتباط مستقیم آن ها با هم را نشان می دهد. Controller Link از پیوندهای داده ای پشتیبانی می کند که به اشتراک گذاری داده ها بین PLC و کامپیوتر کمک می کند و یک سرویس پیام با امکان ارسال و دریافت داده در هر زمان مورد نیاز را فراهم می کند. این واحدها دارای قابلیت ارسال 4000 ورد می باشند.

با استفاده از واحدهای تکرارکننده (Repeater Units) می توان سیستم ها را به صورت انعطاف پذیر برای ساخت شاخه های T، سیم کشی از راه دور و تبدیل بخشی از شبکه به کابل نوری آماده کرد.

CJ Communication Units

2.3. CJ1W-CORT (واحدهای CAN)

CJ1W-CORT21 یک واحد باس CPU است که می تواند روی PLCهای سری CJ (میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به محصول  CJ2H و یا به مقالات معرفی CJ2H، معرفی CJ2M مراجعه نمایید.)نصب شود. این ماژول واسط بین CPU مرکزی PLC و سیستم باس تحت پروتکل CAN است. CORT از طریق باس سیستم CJ به CPU مرکزی PLC متصل می شود، این باس به عنوان باس PC21 شناخته می شود. اتصال فیزیکی از طریق یک رک اصلی CJ یا یک رک توسعه CJ انجام می شود. کارت CORT با یک کانکتور 5 پین به باس CAN متصل می شود.

 

CJ Communication Units

تقسیم بندی مدل های CP2E

3.3. CJ1W-CRM (واحدهای CompoNet Master)

واحدهای CompoNet Master سری CJ، شبکه CompoNet، ارتباطات بین Controller و Slaveها و داده های ورودی/خروجی و داده های پیام را مدیریت می کند. واحدهای CompoNet Master سری CJ، دامنه کاربرد سنسورها و محرک ها را افزایش می دهد.

CJ Communication Units

مرور کلی ویژگی ها و قابلیت های سری CP2E

4.3. CJ1W-DRM (واحدهای DeviceNet)

DeviceNet یک شبکه میدان باز است که به راحتی می تواند انواع دستگاه های کنترل مانند PLC، رایانه های شخصی، سنسورها و محرک ها را به هم متصل کند. شبکه DeviceNet به دلیل نیاز به سیم کشی کمتر، نه تنها هزینه های سیم کشی، تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد، بلکه به دستگاه های سازگار با DeviceNet سازندگان مختلف نیز امکان اتصال می دهد. با توجه به طیف گسترده ای از دستگاه های سازگار با DeviceNet می توان یک سیستم اقتصادی تر و متناسب با سلیقه خود ایجاد کرد.

CJ Communication Units

5.3. CJ1W-ECT (واحدهای EtherCAT Slave)

EtherCAT (Ethernet Control Automation Technology) یا فناوری اتوماسیون کنترل اترنت، یک سیستم شبکه صنعتی با کارایی بالا است که ارتباطات سریع و کارآمد مبتنی بر اترنت را امکان پذیر می کند. هر گره با انتقال فریم های اترنت با سرعت بالا به یک چرخه ارتباطی با زمان کوتاه دست می یابد.

اگرچه EtherCAT یک پروتکل ارتباطی منحصر به فرد است، اما از فناوری استاندارد اترنت برای لایه فیزیکی استفاده می کند، به این معنی که می توانید از کابل های اترنت برای کاربردهای گسترده تر استفاده کنید. از اثربخشی EtherCAT نه تنها در سیستم های کنترل بزرگ که به سرعت پردازش بالا و یکپارچگی سیستم نیاز دارند استفاده می شود، بلکه در سیستم های کنترل کوچک و متوسط نیز می توان از آن به طور کامل استفاده کرد.

CJ Communication Units

6.3. CJ1W-EIP (واحدهای EtherNet/IP و EtherNet TCP/IP) و

7.3. CJ1W-ETN (واحدهای EtherNet TCP/IP)

EtherNet/IP یک شبکه چند وجهی صنعتی است که از اترنت استفاده می کند. این شبکه صنعتی با مدیریت ODVA (انجمن فروشندگان DeviceNet باز) دارای استانداردهای باز است و با طیف گسترده ای از دستگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. واحد EtherNet/IP از لینک های داده تگ پشتیبانی می کند تا اشتراک داده ها را بین دستگاه های موجود در نودهای اترنت و یک سرویس پیام برای ارسال و دریافت داده در صورت لزوم فعال کند. EtherNet/IP از همان قابلیت FINS/UDP و FINS/TCP به عنوان واحدهای اترنت پشتیبانی می کند. ظرفیت لینک های داده در آن بیش از 180،000 ورد است.

CJ Communication Units

8.3. CJ1W-PNT (واحدهای PROFINET Master)

کنترلر PROFINET IO مدل CJ1W-PNT21 واحدی است که می تواند روی سیستم CJ1 PLC نصب شود. این واحد از طریق شبکه PROFINET IO به دستگاه های OMRON و دستگاه های PROFINET IO برندهای دیگر ارتباط برقرار می کند.

CJ Communication Units

شکل زیر پیکربندی ورودی و خروجی معمولی با استفاده از این کارت را نشان می دهد.

CJ Communication Units

9.3. CJ1W-PRM (واحدهای PROFIBUS DP Master)

واحد PROFIBUS Master یک واحد باس CPU است که می تواند روی سیستم CJ1 PLC نصب شود. مدل CJ1W-PRM21 برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد. CJ1W-PRM21 واحد ارتباطی ورودی/خروجی از راه دور است که توانایی های PROFIBUS DP Master را فراهم می کند. واحد PROFIBUS Master قبل از اینکه بتواند داده های ورودی/خروجی را با دستگاه های Slave تبادل کند، به پیکربندی نیاز دارد. برای این منظور OMRON برنامه پیکربندی CXProfibus را ارائه می دهد.

CJ Communication Units

10.3. CJ1W-PRT (واحدهای PROFIBUS DP Slave)

CJ1W-PRT21 یک دستگاه PROFIBUS-DP Slave است. دستگاه های Slave دستگاه های جانبی هستند. دستگاه های Slave معمولی شامل دستگاه های ورودی/خروجی، شیرها، درایوها و فرستنده های اندازه گیری هستند. آنها حق دسترسی به باس ندارند و فقط در صورت درخواست می توانند پیام های دریافتی را تأیید کنند یا برای Master پیام ارسال کنند. به Slave ها ایستگاه های غیرفعال نیز گفته می شود.

وظیفه CJ1W-PRT21 تبادل مقادیر از پیش تعیین شده بین سیستم PLC میزبان و واحد PROFIBUS-DP Master است. عملکرد آن از نظر سرعت انتقال داده عمدتا توسط دو عامل خارج از خود واحد کنترل می شود: زمان چرخه PROFIBUS-DP و زمان چرخه PLC میزبان.

CJ Communication Units

11.3. CJ1W-SCU (واحدهای ارتباط سریال MODBUS)

کارت های CJ1W-SCU واحدهای ارتباطی سریال پردازنده PLC هستند. یک یا چند واحد را می توان به واحد پردازنده یا رک توسعه CJ نصب کرد. در مجموع حداکثر 16 واحد باس CPU توسط یک واحد پردازنده قابل کنترل است.

واحدهای ارتباطی سریال امکان اتصال سریع با دستگاه های خارجی را فراهم می کنند. هر واحد ارتباط سریال دو پورت ارتباطی سریال ارائه می دهد: RS-232C و RS-422A/485 و حالت ارتباط سریال را می توان برای هر پورت به طور جداگانه از بین Protocol Macro، Host Link، NT Link، Serial Gateway و No-protocol تنظیم کرد.

CJ Communication Units

12.3. CJ1W-SRM (واحدهای CompoBus/S Master)

سیستم CompoBus/S یک سیستم ارتباط ورودی/خروجی از راه دور با کاهش سیم کشی است. این واحد عملکرد و سهولت استفاده از سیستم ورودی/خروجی از راه دور اصلی (نوع سیمی) را حفظ می کند، در حالی که ارتباطات سریعتر، مسافت طولانی تر و بسیار قابل اطمینان را فراهم می کند.

سیستم CompoBus/S امکان اتصال حداکثر 32 دستگاه ورودی/خروجی (Slaveها) به واحد Master را فقط با استفاده از دو سیم سیگنال، حتی در خطوط تولید طولانی که نیاز به کنترل چند ورودی/خروجی دارند، فراهم می کند.

CJ Communication Units

 1. مرور کلی ویژگی ها و قابلیت های کارت های ارتباطی سری CJ1W

1.4. ویژگی های کارت های سری CLK

 • دارای لینک های داده با ظرفیت بالا و بدون نیاز به برنامه نویسی با تنظیم راحت جداول لینک داده.
 • قابلیت تنظیم حداکثر 20،000 ورد برای ارسال/دریافت در هر نود برای هر واحد. (برای نسخه های 1.2 یا بالاتر پشتیبانی می شود.)
 • لینک های داده با اطمینان از همزمانی داده ها تا حداکثر 4000 ورد در هر گره.
 • قابلیت تغییر جداول لینک داده در حین کار توسط کاربر. (در مدل های ختم شده با -V1 پشتیبانی می شود.)
 • کنترل خطاهای کل سیستم با استفاده از نرم افزار پشتیبانی تشخیص خطا و انواع پرچم های وضعیت.

 

2.4. ویژگی های کارت های سری CORT

 • قابلیت نصب حداکثر 16 واحد باس روی CPU Rack یا Expansion Rack.
 • تبادل حداکثر 25 ورد از اطلاعات کنترلی و وضعیتی بین کارت CORT و پردازنده.
 • پشتیبانی از تبادل ارتباطات پیامی با پردازنده. چهار نوع پیام پشتیبانی می شوند: پیکربندی، انتقال، ثبت خطا و خدمات شناسایی.
 • تنظیم مقدار baudrate و sample point با استفاده از سوئیچ های موجود در جلوی کارت.
 • دارای انواع مختلف عیب یابی در صورت بروز خطا، برای بازیابی سریع.

 

3.4. ویژگی های کارت های سری CRM

 • راه اندازی ساده: تنظیم حالت Master، تنظیم baudrate و شروع به کار.
 • کنترل حداکثر 2560 نقطه و 384 نود با یک واحد Master.
 • دارای نمایشگر سون سگمنتی برای راه اندازی راحت و تشخیص سریع مشکلات.
 • استفاده از ارتباطات پیامی، به منظور جمع آوری اطلاعات از واحدهای Slave یا برای تنظیم پارامترها.
 • سهولت استفاده مشابه با کارت های تحت پروتکل CompoBus/S.
 • اختصاص ورودی/خروجی به صورت انعطاف پذیر با عملکرد تنظیمات نرم افزاری.

 

4.4. ویژگی های کارت های سری DRM

 • امکان کنترل حداکثر 32000 نقطه (2000 ورد) برای هر مستر و تضمین درجه بالایی از همزمانی بین داده ها.
 • قابلیت استفاده همزمان به عنوان Master و Slave.
 • مجهز به عملکرد نظارت با هدف بهبود طراحی و کارایی راه اندازی با استفاده از یک Configurator.
 • آپلود و دانلود فایل های تنظیمات Master و Slave با استفاده از کارت های حافظه، که باعث کاهش مشکل و راه اندازی آسان تر می شود.

 

5.4. ویژگی های کارت های سری ECT

 • تبادل سریع داده بین سیستم های EtherCAT و پردازنده.
 • اندازه های قابل تنظیم تبادل داده.
 • تنظیم آدرس نود توسط روتاری سوئیچ ها یا نرم افزار.
 • ادغام آسان شبکه های مورد استفاده توسط سری CJ با EtherCAT.

 

6.4. ویژگی های کارت های سری EIP

 • فعال شدن لینک های داده با ظرفیت بالا با تنظیم اتصالات، بدون نیاز به برنامه نویسی.
 • قابلیت استفاده از لینک های داده تگ برای تبادل داده با حداکثر 256 نود تا 256 اتصال.
 • تنظیم حداکثر 256 اتصال برای هر واحد و در هر اتصال حداکثر 722 ورد و در مجموع تا 184،832 ورد از لینک های داده. (ظرفیت لینک داده برای کل شبکه محدودیتی ندارد.)
 • همزمان سازی داده ها در هر اتصال (برای حداکثر 722 ورد).
 • تغییر تنظیمات لینک داده برای هر یک از واحدها حتی در هنگام استفاده از آن ها در شبکه.
 • تشخیص خطاها با استفاده از Network Configurator و کنترل خطاهای سیستم با آرایه وسیعی از پرچم های وضعیت.

 

7.4. ویژگی های کارت های سری ETN

 • استفاده از اترنت برای اجرای پروتکل های ارتباطی مختلف.
 • پیاده سازی ارتباطات پیام FINS با استفاده از UDP/IP یا TCP/IP با یک برنامه در یک کامپیوتر یا با نرم افزار پشتیبانی CX-Programmer.
 • استفاده از ساعت موجود در سرور SNTP برای تنظیم خودکار ساعت های PLC متصل به شبکه اترنت. (یک سرور SNTP جداگانه مورد نیاز است.)
 • دارای یک سرور FTP داخلی: می توان از فایل ها برای انتقال داده های PLC بین PLC های شبکه و ایستگاه های کاری یا رایانه های شخصی با یک کلاینت FTP استفاده کرد.
 • استفاده از ایمیل برای ارسال دستورات به PLC
 • تنظیم تریگرها به منظور ارسال داده های PLC یا وضعیت واحد اترنت به یک رایانه میزبان.
 • پشتیبانی از پروتکل های استاندارد UDP/IP و TCP/IP برای ارتباط با طیف گسترده ای از دستگاه ها، ایستگاه های کاری، رایانه های شخصی و ماژول های اترنت از تولید کنندگان دیگر.

 

8.4. ویژگی های کارت های سری PNT

 • قابلیت نصب حداکثر 16 واحد باس پردازنده روی یک CPU یا Expansion Rack. کل 16 واحد شامل یک یا چند واحد کنترلر PROFINET IO است.
 • تبادل 25 ورد مربوط به پارامترهای کنترل و وضعیت بین واحد کنترلر PROFINET IO و فضای حافظه اختصاصی CIO.
 • دارای اندازه حداکثر 7168 ورد، برای داده های ورودی/خروجی رد و بدل شده بین CJ1W-PNT21 و PLC. داده های ورودی/خروجی را می توان در دو فضای ورودی و دو فضای خروجی توزیع کرد.
 • قابلیت دسترسی به کارت های ورودی/خروجی SmartSlice با استفاده از پیام رسانی FINS. حداکثر طول پیام FINS 1500 بایت است.
 • پیکربندی و نظارت کنترلر PROFINET IO و سیستم PLC CJ1 با استفاده از دستگاه های دارای رابط UDP (مانند رایانه شخصی با استفاده از CX-Server Lite).
 • دارای امکان redundancy کنترلر و همه قطعات آن
 • پیکربندی واحد کنترلر PROFINET IO با استفاده از برنامه CXConfiguratorFDT. (قبل از شروع به کار باید پیکربندی انجام شود.)
 • ارائه انواع توابع عیب یابی برای بازیابی سریع در صورت بروز خطا توسط واحد کنترلر PROFINET IO. (مانند خودآزمایی در هنگام راه اندازی، پرچم های تبادل داده، پرچم های هشدار داده جدید، پرچم های نمایش وضعیت و خطا و ثبت گزارش خطا)

 

9.4. ویژگی های کارت های سری PRM

 • قابلیت نصب حداکثر 16 واحد باس CPU روی CPU Rack یا Expansion Rack.
 • تبادل 25 ورد مربوط به پارامترهای کنترل و وضعیت بین واحد PROFIBUS Master و فضای حافظه اختصاصی CIO.
 • تغییر حالت های واحد PRM بین حالت OFFLINE، STOP، CLEAR و OPERATE با استفاده از بیت های کنترل.
 • دارای اندازه حداکثر 7168 ورد، برای داده های ورودی/خروجی رد و بدل شده با حافظه PLC. داده های ورودی و خروجی را می توان در بیش از دو ناحیه ورودی و دو ناحیه خروجی توزیع کرد.
 • پشتیبانی از تبادل پیام FINS با پردازنده PLC به منظور انتقال داده های تشخیص عیب Slave، ثبت خطا و یا فعال کردن یا غیرفعال کردن ارتباط با دستگاه های خاص Slave.
 • پشتیبانی از کلیه خدمات کلاس 1 و کلاس 2 و همچنین خدمات PROFIBUS DP-V1 کلاس 1 و کلاس 2.
 • پیکربندی واحد PROFIBUS Master با استفاده از برنامه CX-Profibus. (قبل از شروع به کار باید پیکربندی انجام شود.)
 • ارائه انواع توابع عیب یابی برای بازیابی سریع در صورت بروز خطا توسط واحد PROFIBUS Master. (مانند خودآزمایی در هنگام راه اندازی، پرچم های تبادل داده، پرچم های وجود اطلاعات جدید، پرچم های نمایش وضعیت و خطا و ثبت گزارش خطا)

 

10.4. ویژگی های کارت های سری PRT

 • لینک داده به هر فضای داده PLC.
 • پیکربندی ساده با استفاده از حداکثر ورودی داده 100 کلمه و حداکثر خروجی داده 100 کلمه. حداکثر کل داده های رد و بدل شده 180 کلمه.
 • بررسی اجمالی اطلاعات وضعیت در PLC میزبان، به علاوه تشخیص عیب گسترده از طریق PROFIBUS.

 

11.4. ویژگی های کارت های سری SCU

 • قابلیت نصب حداکثر 16 واحد باس CPU، به CPU Rack یا Expansion Rack به منظور دستیابی به سیستم هایی با حداکثر 32 پورت ارتباطی سریال.
 • اتصال یک لینک آداپتور NT-AL001 RS-232C / RS-442A به پورت RS-232C برای فعال کردن ارتباطات 1:N.
 • استفاده از baudrate سریعتر (تا 230.4 کیلوبایت بر ثانیه) و انتقال سریعتر داده به واحد پردازنده توسط CJ1W-SCU@2. بدین ترتیب اتصال به دستگاه های خارجی با سرعت بالا امکان پذیر است.

 

12.4. ویژگی های کارت های سری SRM

 • دارای حداکثر 256 ورودی/خروجی برای هر Master.
 • دارای حداکثر 32 Slave در هر Master.
 • زمان چرخه ارتباطات: 0.5 میلی ثانیه (در 750 کیلوبیت بر ثانیه).
 • فاصله ارتباطات: تا 500 متر (در 93.75 کیلوبیت بر ثانیه).
 • سیم کشی آزاد با هر روش انشعاب تا 200 متر (در حالت ارتباط با طول زیاد).

اگر قصد خرید این محصول را دارید میتوانید به صفحه ی CJ Communication Units امرن مراجعه نمایید.

دیگر محصولات امرن

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *