روز سه شنبه 19 مرداد 1400 پس از بازدید جناب آقای سید ابراهیم رئیسی از یکی از مراکز تزریق واکسن و نیز بخش کرونای بیمارستان امام خمینی (ره) تهران، جلسه اضطراری ستاد کرونا به ریاست رئیس‌جمهور وقت برگزار شد.

طی این جلسه با توجه به شروع پیک پنجم کرونا و شیوع گسترده ی آن و قرمز شدن رنگ اکثریت شهرها،  دستورات فوری برای مقابله و مهار کرونا صادر شد.

تأمین فوری اقلام درمانی بالاخص سرم و اکسیژن، بازنگری در پروتکل‌های بهداشتی و تعیین ضمانت اجرا برای آن، تمهید واردات واکسن به میزان مورد نیاز به منظور قطع زنجیره انتقال تا قبل از آغاز فصل سرما، تأمین ارز لازم برای واردات واکسن بدون محدودیت از جمله مهم ترین دستورات حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در این جلسه بود.

از دیگر اقداماتی که رئیس جمهور تاکید به اجرای آن ها داشتند میتوان به سازماندهی جدید ظرفیت‌های مردمی و نیروهای مسلح برای ارائه خدمات درمانی و اقدامات پیشگیرانه، بازطراحی و ارتقای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی و اجرای آن، چند شیفته شدن مراکز تزریق واکسن به منظور پیشگیری از ازدحام و تسریع در انجام واکسیناسیون، اولویت در پرداخت مطالبات معوقه کادر درمان و افزایش نیروی انسانی کادر درمان با استفاده از ظرفیت دانشجویان دانشکده‌های پزشکی و پرستاری و نیروهای داوطلب مردمی اشاره کرد.

همچنین از جمله مهم ترین اقداماتی که در جلسه مطرح شد، بررسی جزئیات تعطیلات هفته آتی توسط قرارگاه مبارزه با کرونا و ارائه آن برای تصویب بود.